SVRider.dk Forum

Erfaringer og generel viden om MC'er og SV i særdeleshed => Modifikationer => Emne startet af: Caspar efter Juni 11, 2006, 01:46:38 pm

Titel: Gearpedal
Indlæg af: Caspar efter Juni 11, 2006, 01:46:38 pm
Hejsa alle! Tjeck lige jeres gearpedal ikke har løsnet sig, den aksel der sidder lige under fodhvileren med en låsering på! Ikk fedt når man lige har overhalet en hel række biler, og holder der i vejkanten bagefter fordi man har sparket den af :oops: satme godt der var værktøj i sådan en sv!  :D
Titel: Sv: Gearpedal
Indlæg af: Copy_Cat efter Juni 11, 2006, 04:56:52 pm
HEHE  :tongue:

Det må jeg hellere gå ud og kigge efter snart!


Nu når vi snakker gearpedal - så rammer jeg af og til "frigear" mellem 5. og 6. gear (den lyser godt nok ikke i lampen, men den trækker ikke..).. Har i andre samme problem? Og hvad kan jeg gøre for at det ikke sker i fremtiden?
Titel: Re: Gearpedal
Indlæg af: Jannik efter Juni 11, 2006, 05:06:08 pm
Det er det også på 1000´eren (har fundet det et par gange), men jeg tror ikke man kan gøre noget ved det andet end at være lidt mere kontant ved gearskiftene. :?
Titel: Re: Gearpedal
Indlæg af: Freddy efter Juni 11, 2006, 05:25:12 pm
Det er også sket for mig ved et par lejligheder. Som Jannik skriver, så er der ikke andet at gøre end at lave et mere "bestemt" gearskifte. Pudsigt nok er det sket "nedadgående" for mig, altså fra 6. til 5.
Titel: Re: Gearpedal
Indlæg af: GTI efter Juni 12, 2006, 01:02:54 am
Copy Cat: Det samme har skjedd meg. Første gang det skjedde var for 2mnd siden(litt dumt siden jeg hadde høyt turtall på 5.gir), skulle teste toppfarten på SVen..
Så skjedde det samme i dag, 2 ganger og begge gangene var nok skylden at jeg ikke rykket hardt nok i pedalen.. Men altså har det kun skjedd mellom 5. og 6. på vei oppover.. Skal be mekanikeren sjekke det ved neste service(18K)
Titel: Sv: Gearpedal
Indlæg af: Copy_Cat efter Juni 12, 2006, 09:43:59 am
Rart at høre at det ikke bare er min det er galt med..
Titel: Re: Gearpedal
Indlæg af: GTI efter Juni 12, 2006, 09:52:56 am
Greit å høre at det har skjedd med flere ja.. Men sykkelen er jo stadig under garanti så om det skulle være galt så kan det jo ordnes uten at det koster noe.. Men jeg tipper at verkstedet vil si "sånn skal det være"..

Det kan nevnes at min kamerats Kawa Z750 skjer det samme med, men mellom 2. og 3. gear, og der har det også skjedd langt flere ganger...
Titel: Sv: Gearpedal
Indlæg af: Copy_Cat efter Juni 12, 2006, 05:54:51 pm
Der er da ikke nogen garanti på min mere?? Den har da kun 2 års garanti ??
Titel: Re: Gearpedal
Indlæg af: GTI efter Juni 12, 2006, 06:19:17 pm
Å? I Norge har man 3 års garanti..;)