SVRider.dk Forum

Erfaringer og generel viden om MC'er og SV i særdeleshed => Diverse udstyr, beklædning m.v. => Emne startet af: kent efter Januar 16, 2009, 06:44:59 am

Titel: læder til tøs (uden bagtanker)
Indlæg af: kent efter Januar 16, 2009, 06:44:59 am
hvad kører I piger med af læder (ræs). Min datter på 18 vil have læderdragt når hun starter på kortet til marts. hvor kan man købe læder til fornuftige priser?
Titel: Re: læder til tøs (uden bagtanker)
Indlæg af: Sajmon efter Januar 16, 2009, 02:02:34 pm
www.fc-moto.de
www.louis.de
Titel: Re: læder til tøs (uden bagtanker)
Indlæg af: ANDERSHP efter Januar 16, 2009, 02:27:39 pm
Jeg er også enig i Louis - du behøver ikke køre længere end til Lübeck - det er mindre end en time fra Puttgarden.

Jeg købte på tilbud til min kone og endte med at give totalt 450 Euro for hjelm, læderjakke, læderbukser, støvler, handsker og turtlebag til ryggen. Men hun kunne så også lige hoppe i noget de havde tilbud på.
Titel: Re: læder til tøs (uden bagtanker)
Indlæg af: skurkenfradallas efter Januar 16, 2009, 02:41:27 pm
Dainese lave ruden tvivl de fedeste læder-dragter til kvinder - de koster dog også en del...

http://www.dainese.com/eng/coll_mot.asp

http://www.aagesen.dk/clothing_list.asp?category=1

Hvis hun bare skal have en jakke så er denne det hotteste i år http://www.aagesen.dk/clothing_reference.asp?id=289&picture=2

Alternativt har Hein-Gericke http://www.heingericke-flensburg.de/html/start_danisch.html også tit nogle gode tilbud på læder. Du kan også tage til Malmø eller Helsingborg og udnytte at den Svenske krone er historisk elendig i forhold til den  :respekt: DANSKE :respekt: ... Der kan være en del penge at spare der!
Titel: Re: læder til tøs (uden bagtanker)
Indlæg af: skurkenfradallas efter Januar 16, 2009, 02:44:36 pm
Lige en bemærkning... Din datter vil garanteret blive glad for en 2-delt! De kan får meget elegante, kan lynes sammen på midten hvis man også køber matchende bukser og ser eterhånden ganske tilforladelige ud.

Suzuki-forhandlerne har ikke rigtigt noget lækkert at byde på til pigerne http://viewer.zmags.com/showmag.php?mid=phwhr&pageid=130#/page130/
Titel: Re: læder til tøs (uden bagtanker)
Indlæg af: Sajmon efter Januar 16, 2009, 05:08:10 pm
Hvis man skal handle tøj i tyskerlandet, er det Hamburg man skal tage til.

Der ligger 7 butikker indenfor gå-afstand fra Louis Megastore'n...
Titel: Re: læder til tøs (uden bagtanker)
Indlæg af: NielSV650 efter Januar 16, 2009, 06:33:34 pm
www.fc-moto.de
www.louis.de

Og www.mlol.de  :-)

I Hamburg ligger også en biks med Schwabenleder (http://www.schwabenleder.biz/). Jeg synes ikke de ser skide moderne ud, men de syr på mål og skulle være god kvali.
Dette er naturligvis også kun nødvendigt, hvis hun skulle være så uheldig, at være ustyret med en lille bitte røv og nogle ENORME bryster.
Fik jeg sagt at jeg kender vejen til Hamburg??  :mrgreen: 
HEY! Ingen bagtanker - jeg keder mig bare og skal måske alligevel til tyskerland efter hifi i nær fremtid. b :angel:
Titel: Re: læder til tøs (uden bagtanker)
Indlæg af: skurkenfradallas efter Januar 17, 2009, 09:31:39 am
I Hamburg ligger også en biks med Schwabenleder (http://www.schwabenleder.biz/). Jeg synes ikke de ser skide moderne ud, men de syr på mål og skulle være god kvali.

Det ved jeg nu ikke rigtigt - deres modeller er da pisse frække og moderne... På en RoboCop agtig måde  :thumbsup:
Titel: Re: læder til tøs (uden bagtanker)
Indlæg af: NielSV650 efter Januar 18, 2009, 05:10:36 pm
Jeg har lige fået en mail fra en fellow biker:

Citér
MC -Huset har pt Januar-udsalg.

Jeg fik en Shoei X-Spirit til 6000SEK, dvs -30% i forhold til dansk listepris (ved ikke hvad Louis tager).

Der var adskillige Dainese Flankter dragter (både 1- & 2-piece) til salgs - nedsat fra 10.000SEK til 6000SEK.
Jeg så også nogle Lindstrands Sepang til 5000SEK http://www.blocket.se/vi/19235794.htm?ca=11_s&last=1
Lindstrands' dragt fik meget gode anmeldelser i Bike (testvinder eller tæt på)

Så selvom det koster 550DKK retur i en bil, kan man hurtigt spare en del penge - samtidig med turen er noget kortere end til
Hamborg.

Hvis man har bropas koster det kun 270kr i bropenge.  :thumbsup: